Nyt se on totta: 100 000 euroa rikki! Asuntokauppojen myötä saavutin maagisen rajan vuoden 2024 toisella puolikkaalla. Sen sijaan sijoitukset kehittyivät kaksijakoisesti Yhdysvaltojen S&P 500 -indeksin noustua vuoden aikana peräti 23,31 %, kun taas pohjoismaiset rahastosijoitukseni tuottivat huomattavasti heikommin ja osa REIT-rahastoista päätyi jopa tappiolle.
Disclaimer: Sijoittamiseen osake- ja pääomamarkkinoilla liittyy aina riskejä. Sijoitusten arvo ja tuotto voi nousta tai laskea, ja sijoittaja voi menettää sijoittamansa pääoman kokonaan. Historiallinen tuotto ja kehitys ei ole tae tulevasta tuotosta. Sivu sisältää mainoslinkkejä.*
Sisällysluettelo:
Aluksi
The first $100,000 is a b*tch, but you gotta do it. I don’t care what you have to do – if it means walking everywhere and not eating anything that wasn’t purchased with a coupon, find a way to get your hands on $100,000 – Charlie Munger, 1998
No niin: 100 000 € rikki, että heilahti! Se on näin jälkikäteen ajatellen aika kova saavutus ottaen huomioon, että vuonna 2012 minulla oli vielä pikavippivelkaa jäljellä nelisen tonnia ja nettovarallisuus oli negatiivinen. Siitä on nyt kivuttu ensin nolliin (velat korkoineen pois) ja sitten pikkuhiljaa säästämällä ensin kymppejä, sitten satasia ja lopulta tonni kuussa peräti kuusinumeroiseen summaan.
Tarinan opetus on, että aika kyllä tekee tehtävänsä, kun vaan on kärsivällinen. Väliin on mahtunut kuukausia, jolloin en ole säästänyt senttiäkään tai olen jopa syönyt säästöjä! Kokonaisuus ratkaisee. Lisäksi myin salkun lähes tyhjäksi ensiasunnon oston yhteydessä 2017.
Olen kertonut aiemmin, että arvostan asunnot niiden hankintahintaan. Tämä saattaa kuitenkin olla väärä lähestymistapa: Tein elokuussa asuntokaupoilla sievoisen voiton, josta syystä nettovarallisuus pomppasi puolessa vuodessa peräti 23 886,33 euroa verrattuna Puolivuotiskatsaukseen 1/2024!
Nettovarallisuus lasketaan yksinkertaistettuna kaavalla varat – velat = nettovarallisuus.
Käteinen ja korkosijoitukset 34 465,99 € (1 500 €)
Asuntokauppojen myötä käteisen määrä on pompannut tilapäisesti suureksi. Tämä summa on kuitenkin nyt parkissa korkotilillä, jossa on 2 %:n korko. Suomen inflaatio oli 1,1 % lokakuussa 2024. Näin ollen korkosijoituksen reaaliarvo nousee. Pidemmän päälle rahalle on kuitenkin tarkoitus löytää tuottavampi kohde – joko uusi asunto tai osakemarkkina.
Rahastot 30 972,47 € (21 561,88 €)
Seligsonin rahastojen arvo on 16 631,47 euroa (15 612,88) ja Nordnetin 14 341 euroa (5 949). Vuoden toisella puoliskolla en tehnyt lisäyksiä Seligsonin rahastoihin, mutta Nordnetin pääsalkkuun tein. Yhdysvaltojen markkina kehittyi suotuisasti vuonna 2024, joka avitti salkun kehitystä, joskin samaan aikaan Helsingin pörssi on laahannut.
Käytännössä Helsingin pörssi ei ole tuottanut mitään syksyn 2021 jälkeen, jollei osinkoja huomioida. Osingot kuitenkin tunnetusti ovat varallisuuden siirtoa taskusta toiseen ja välissä niistä menee vielä verot.
Asunnot 26 500 € (50 316,61 €)
Kuten olen aiemmin tässä blogissa kertonut, myin toisen Suomen asunnon elokuussa 2024. Tästä syystä asunnoissa on nyt pääomaa kiinni huomattavasti aiempaa vähemmän. Lasken summan vastedes kaavalla asunnon nykyhetken arvo – jäljellä oleva velka pyrkien arvottamaan asunnon mahdollisimman tarkasti markkinahinnan mukaan.
Puskurit 9 297,82 € (8 506,06 €)
Puskureissa tavoite on jo pidempään ollut 10 000 euroa. Olen kerryttänyt puskureita seuraavasti:
- Henkilöstörahasto 4 881,89 € (4 461,48 €). Rahastoon lisätään kerran vuodessa tietty (pieni) osa työnantajani voitoista ja sen arvosta 15 % voi realisoida vuosittain. Tästä summasta 85 % on veronalaista tuloa, loppu verovapaata. Rahaston varat on sijoitettu osake- ja korkomarkkinalle. Työsuhteen päättyessä koko rahaston arvon saa itselleen.
- Säästöhenkivakuutus 4 415,93 € (4 044,58 €). Tämä pitää sisällään vakavan sairauden vakuutuksen, pysyvän työkyvyttömyyden vakuutuksen ja pienen henkivakuutuksen. Vakuutusmaksut kerryttävät rahastosäästöä. Käytännössä vakuutusturva päättyy 65 vuoden iässä ja tällöin kaikki maksetut vakuutusmaksut saa itselleen noin prosentin vuosikorolla (laskennallinen). Vakuutukset ovat siten ”ilmaisia”. Todellisuudessa henkivakuutusyhtiö on kuitenkin sijoittanut rahat edelleen ja saa niiden tuoton.
Kierrätän ostokseni Morrow Bankin (entinen Komplett Bank) luottokortin kautta, jossa on Suomen paras jopa 2 % cashback. Kun luoton maksaa aina eräpäivänä kokonaan pois, on kyseessä kätevä apuväline oman talouden hallintaan. Yksi vaihtoehto on asettaa luoton vähimmäislyhennys 100 %:iin. Lue lisää tästä.
Osakkeet 6 686 € (2 659 €)
Olen veivaillut osakkeita Pelisalkussa aivan liikaa. Samalla tiedostaen, että häviän indeksille lähes varmasti. Jokin osa sijoituksista menköön kuitenkin harrastelun piiriin. 2-5 % kokonaisvarallisuudesta on nähdäkseni järkevä taso.
Tällä hetkellä painopiste on vahvasti Yhdysvaltojen REIT-asuntorahastoissa niiden tuoman hajautushyödyn vuoksi. Pelisalkustani löytyvät:
- Agree Realty 10 kpl
- American Tower 5 kpl
- Camden Property Trust 5 kpl
- Cibus Nordic Real Estate 100 kpl
- Crown Castle 10 kpl
- Realty Income 30 kpl
- W.P. Carey 10 kpl
Nettovarallisuus yhteensä 107 922,28 € (84 638,44 €)
100 000 euron merkkipaalu on ollut odotettu, ja sitä täytyy juhlistaa ainakin pienimuotoisesti. Samalla toki tiedostaen, että – markkinan heilunnasta riippuen -voidaan koska tahansa mennä taas maagisen rajan alapuolelle.
Miljoonan euron rajapyykistä on siis karkeasti 1/10 saavutettu. Matkaa on vielä jäljellä paljon, ja vasta loppusuoralla korkoa korolle -ilmiö alkaa todella tehdä töitä sijoitusten nousun puolesta. Alkuvaiheessa lumipallon kasvattaminen on vielä hidasta, kunnes se sitten alkaa jossain kohti pyöriä alamäkeen keräten lunta matkalta mukaan.
Saavutuksen arvoa nostaa myös pienimuotoinen yritystoiminta, jonka starttasin loppuvuodesta 2024 ja joka on vaatinut jonkun verran pääomaa. Siitä kuitenkin lisää seuraavalla kerralla!
Laita blogi tilaukseen alta, niin et koskaan missaa yhtään postausta!
Pyrin tässä blogissa jakamaan hyödyllistä tietoa säästämiseen, sijoittamiseen ja oman talouden hallintaan liittyen sekä auttamaan myös sinua saavuttamaan unelmasi. Julkaisen uuden kirjoituksen yleensä aina sunnuntaisin. Laita blogini seurantaan, jotta et jää mistään paitsi!
Yksi ajatus artikkelista “Puolivuotiskatsaus 2/2024 – Nettovarallisuus 107 922,28 €”